سایت دانلود فایل ها ، مقالات آموزشی و دانشجویی

سایت دانلود فایل ها ، مقالات آموزشی و دانشجویی

اگر فایل یا کتاب مورد نظرتان در سایت نیست ، لطفا از طریق تلگرام درخواست دهید                                                **** lastfile@ : کانال تلگرام ما****       منبع ما دارای هزاران کتاب هست که هنوز همگی در سایت قرار داده نشده است

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 16
  • بازدید دیروز : 251
  • بازدید کل : 341603

دانلود کتاب صوتی بیگانه اثر آلبر کامو


دانلود کتاب صوتی بیگانه اثر آلبر کامو

نوع فایل : صوتی MP3

نویسنده آلبر کامو
مترجم جلال آل احمد

خلاصه کتاب

 

«بیگانه»، رمانی نوشته‏‏‌ی «آلبر کامو» برنده‏‌ی جایزه‌‏ی نوبل ادبی، فیلسوف و نویسنده‌‏ی فرانسوی است که نخستین‌بار در سال 1942 میلادی به‌‏چاپ رسید. رمان صوتی بیگانه که یکی از مهم‌‏ترین آثار کامو به حساب می‏‌آید، روایتگر زندگی مردی به‏نام مورسو است. مورسو با اطرافیان خود متفاوت است. او در آغاز داستان، مادر خود را از دست می‌‏دهد و کوچک‏‌ترین ناراحتی‌‏ای به خود راه نمی‌‏دهد، اشک نمی‌‏ریزد و زندگی خود را هم‌چون قبل، ادامه می‌‏دهد.
مورسو زندگی‌‏اش را آدم‏‌ آهنی‌‏وار، پیش می‌‏برد. گویی حسی در او باقی نمانده است. او زندگی می‌‏کند و دلیلش را نمی‌‏داند و یا دلیلی برای آن نمی‌‏بیند. هیچ‏ چیز برای مورسو اهمیتی ندارد.
همه‏‌ی این‌‏ها تا پیش از آن بعد‏ازظهر است. مورسو دست به کاری می‏‌زند که مسیر زندگی‌‏اش را تغییر می‌‏دهد؛ کاری که پیامدهای آن، حسی را در او بیدار می‏‌کند... .
آلبر کامو، جایزه‌‏ی نوبل ادبی را در سال 1957 میلادی و درحالی‌‏که تنها چهل‏‌وچهار سال داشت، از آن خود کرد. او پس از رودیارد کیپلینگ نویسنده‏‌ی بریتانیایی، جوان‏‌ترین شخص دریافت‏‌کننده‏‌ی این جایزه به‌‏شمار می‌‏رود.
از کامو آثار ارزشمند بسیاری برجای مانده که بخش عمده‏‌ی آنان به زبان فارسی برگردانده شده‏‌اند. کتاب‌‏های «طاعون»، «انسان طاغی» (عصیانگر)، «سقوط»، «کالیگولا» و «اسطوره‏‌ی سیزیف»، همگی از آثار برجسته‏‌ی کامو هستند.

قسمتی از کتاب صوتی بیگانه:

رمان صوتی بیگانه چنین آغاز می‌‏شود:
«امروز مامان مرد. شاید هم دیروز، نمی‏‌دانم. تلگرامی از نوان‌خانه برایم فرستادند: مادر درگذشت. خاک‏سپاری فردا. مراتب تسلیت.
چیزی از این پیام دستگیر نمی‏‌شود. شاید دیروز مرده. نوانخانه در مارنگو است، در هشتاد کیلومتری الجزیره، ساعت دو بعداز‏ظهر هم به آن‏‌جا می‌‏رسم. به‏ این‌‏ترتیب می‏‌توانم شب را کنارش شب‏‌زنده‌ ‏داری کنم و فردا عصر برگردم.
از کارفرمایم تقاضای دو روز مرخصی کرده‏‌ام. با چنین عذر موجهی نمی‏‌توانست تقاضایم را رد کند. ولی راضی به‌‏نظر نمی‌‏رسید. حتی به او گفتم: تقصیر من که نیست.
جوابی نداد. آن‌‏وقت فکر کردم شاید بهتر بود این حرف را نمی‌‏زدم. خلاصه لزومی نداشت عذرخواهی کنم. برعکس او بود که باید به من تسلیت می‌گفت. به‏‌طور حتم پس‌‏فردا که برگردم، وقتی ببیند عزادارم، تسلیت خواهد گفت».
داستان با مرگ مادر مورسو آغاز می‏‌شود. مورسو برای مادرش غمگین نمی‌‏شود و اشک نمی‏‌ریزد. او بعد از خاکسپاری، به‌‏راحتی به زندگی خودش ادامه می‏‌دهد. به سینما می‌‏رود و با زنی ملاقات می‏‌کند. مورسو درست همان می‏‌نماید که هست. او از دروغ‏‌گفتن سر باز می‏‌زند.
تا زمانی‌‏که رویدادی، مسیر مورسو را به‏‌کلی تغییر می‌‏دهد. مورسو مرتکب جرمی شده و روانه‌‏ی دادگاه می‏‌شود. او حتی در دادگاه هم علاقه‌‏ای به تخفیف مجازاتش ندارد. صداقت محض مورسو، در این‏جا نیز نمود پیدا می‌‏کند. در ادامه‌‏ی این رمان صوتی می‌‏شنویم:
«فقط این را می‌توانم بگویم که آن تابستان خیلی زود جایش را به تابستان بعدی داد. می‌دانستم با افزایش گرمای هوا، رویداد جدیدی برای من پیش خواهد آمد. محاکمه‌ی من در آخرین جلسه‌ی دادگاه جنایی که با ماه ژوئن پایان می‌گرفت تشکیل می‌شد. جلسه‌ی دادگاه در حالی که بیرون خورشید همه جا پهن بود، آغاز شد.
وکیلم به من اطمینان داده بود که این جلسه‌ها دو سه روزی بیش‌تر طول نخواهد کشید. بعد هم اضافه کرده بود: از این‌ها گذشته، اعضای دادگاه به سرعت از آن خواهند گذشت، چون پرونده‌ی شما مهم‌ترین مورد برای دادگاه نیست. پرونده یک پدرکشی هم هست که بی‌درنگ پس از پرونده‌ی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت».
در بخش دیگری از این رمان صوتی، از زبان مورسو می‏شنویم:
«آدم حتی وقتی روی نیمکت متهمان نشسته، همیشه برایش جالب است که بشنود بقیه درباره‌‏اش حرف می‏‌زنند. در طی نطق‏ه‌ای دادستان و وکیلم، می‌‏شود گفت که خیلی درباره‌‏ی من حرف زده شد و شاید درباره‌‏ی من بیشتر از جرمم. باری، آیا میان این نطق‏‌ها فرق زیادی بود؟
وکیل بازوها را بلند می‏‌کرد و می‏‌گفت من مجرمم، اما با جهات تخفیف جرم. دادستان دست‌‏هایش را دراز می‌‏کرد و اعلام مجرمیت می‏‌کرد، اما بدون جهات تخفیف جرم. با این‌‏همه، یک چیزی به طور مبهم دلخورم می‌‏کرد. با همه‏‌ی دل‏ مشغولی‌‏هایم، گاهی وسوسه می‏‌شدم دخالت کنم و آن‌‏وقت وکیلم بهم می‌‏گفت: ساکت باشید، برای پرونده‌‏تان بهتر است.»
به‌‏نحوی، این‏طور می‌‏نمود که دارند بدون مشارکت من به این پرونده رسیدگی می‌‏کنند. گاه‏‌وبی‏گاه، دلم می‏‌خواست حرف همه را ببرم و بگویم: خوب، به‌‏هرحال، متهم کیست؟ متهم‌ ‏بودن مهم است. و من حرفی دارم بزنم.
اما فکرش را که کردم، هیچ حرفی نداشتم بزنم».

درباره‏ کامو:

آلبر کامو، فیلسوف و نویسنده‌‏ی فرانسوی در سال 1913 میلادی در الجزایر فرانسه متولد شد. دیدگاه‌‏های او در شکل‏‌گیری فلسفه‏‌ی پوچ‏انگاری (ابسوردیسم) تاثیر به‌‏سزایی داشت. آلبر کامو با فلسفه‏‌ی نیست‌‏انگاری (نیهیلیسم) مخالف بوده و این موضوع را در کتاب خود «انسان طاغی» (عصیانگر) تصریح می‏‌کند.
کامو را گاه پیرو فلسفه‌‏ی اگزیستانسیالیسم نویسنده‏‌ی‌ هم‏‌عصرش، ژان پل سارتر دانسته‌‏اند؛ هرچند کامو همواره این موضوع را رد کرده و دیدگاه خود را کاملا متفاوت با اگزیستانسیالیسم می‌‏داند. او دراین‌‏باره چنین می‏‌گوید: «نه، من اگزیستانسیالیست نیستم. من و سارتر همیشه از اینکه اسم‌‏هایمان را در جایی مرتبط با هم ببینیم، شگفت‌‏زده می‏شویم.»
کامو یکی از برجسته‌‏ترین متفکران و نویسندگان فرانسوی قرن بیستم به‌‏شمار می‏‌رود. کامو در الجزایر مستعمره‌‏ی فرانسه متولد شده و در دانشگاه الجزیره تحصیل کرد. مادرش اسپانیایی و پدرش، کشاورزی فقیر بود. او کودکی سختی را پشت‌‏سر گذاشت و به گفته‌‏ی خود، درخلال این سختی‌‏ها، معنای رنج و هم‏دردی با دیگران را آموخت.
کامو در تمام طول عمر، با ضعف جسمانی و بیماری سل دست‌‏وپنجه نرم می‏‌کرد و به‌ ‏این‌‏دلیل، از بسیاری از فعالیت‌‏های مورد علاقه‏‌اش بازماند. دوران جوانی کامو، در فضایی جنگ‌‏زده و تاریک سپری شد. تمامی این عوامل، درون‏مایه‌‏ی آثار و اندیشه‏‌های کامو را شکل دادند. کامویی که با درد و رنج زندگی آشنا شده و طعم تلخی و ناکامی را چشیده بود؛ با این وجود، این امر از روحیه‌‏ی انسان‏‌دوستانه و انسانیت‌‏طلب او چیزی نکاست. نمود این روحیات کامو در کتاب «طاعون» (1947) به‏‌خوبی هویدا است.

کامو و فلسفه‌‏ی پوچ‏انگاری (ابسوردیسم) :

ردپای فلسفه‏‌ی پوچ‏انگارانه در قریب‏‌ به‌‏اتفاق آثار کامو مشهود است. فلسفه‏‌ی پوچ‏انگاری دعوت به پوچ‏‌پنداشتن زندگی و درنتیجه پایان ‏دادن به آن نیست؛ بلکه کاملا برعکس؛ کامو با خودکشی مخالفت می‌‏ورزد و معتقد است انسان با پذیرفتن پوچی زندگی، آماده‌‏ی طغیان می‏‌شود و این همان طغیان است که به زندگی او معنی می‌‏بخشد.
وی در دو اثر خود، «انسان طاغی» (عصیانگر) (1951) و «اسطوره‌‏ی سیزیف» (1942)، مفهوم پوچ‏انگاری و طغیان را از منظر خود، تشریح می‌‏کند.
کامو در سال 1960 میلادی و درحالی‌‏که تنها 46 سال داشت، بر اثر سانحه‌‏ی رانندگی در فرانسه درگذشت.

 

 


مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۸ آذر ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 123

اخیرا بعضی از بانک ها تراکنش کمتر از 5000 یا 10000 تومان را قبول نمی کنند، درصورت عدم موفقیت در خرید با کارت بانک دیگری اقدام کنید.

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما